“ Počujem a zabúdam. Vidím a pamätám si. Robím a chápem” Confucius
Keďže čítate tento článok, tak už veľmi pravdepodobne máte za sebou prvé kroky vo vzdelávaní, to jest uvedomiť si potrebu a vybrať si tému. Blahoželám, ste na najlepšej ceste úspešne pracovať na svojom samovzdelávaní. Teraz ostáva ešte jedna otázka: ako na to? Aké sú vlastne možnosti? Môžete si niečo prečítať, pozrieť si inštruktážne video alebo sa zúčastniť organizovaného vzdelávania.
V tomto smere si skúste pospomínať a nájsť odpoveď na otázky typu: Ako sa Vám najlepšie učilo na škole? Čítali ste si poznámky alebo skôr počúvali prednášky? Pre začiatok si určte čo je pre Vás najefektívnejšie. Každý z nás má svoj spôsob ako je pre neho vhodné sa učiť a spoznať ho môže výrazne uľahčiť vstrebávanie nových informácií.
Vyberte si najvhodnejší spôsob učenia, aby ste si z neho odniesli podľa možností maximum [more…]
Ktorá sa mi hodí?
Povedané v skratke sú tri typy získavania informácií: vizuálne, akustické a pohybové. Najjednoduchší spôsob je sledovať samého seba. Keď máte nainštalovať novú práčku, tak si prečítate manuál, necháte niekoho aby Vám ho vysvetlil alebo to idete skúšať metódou pokus-omyl? Podobné príklady môžeme nájsť pri skoro každej aktivite, takže skúste sa jeden deň sledovať a premýšľať nad tým, čo zistíte. Na základe tohto potom môžete zvoliť typ vzdelávania.
Čo s tým, keď viem aký som typ? Začnite zahlcovať svoj mozog množstvom informácií cez tento zmysel. To znamená, ak ste vizuálny typ, tak majte vždy po ruke knihu alebo časopis zo zvolenej témy. Ak ste akustický typ, tak si nájdite na internete náučné videá alebo video návody, prípadne niekoho ochotného, kto si s Vami prejde oblasť, v ktorej sa chcete vzdelávať. Najnáročnejší typ vzdelávania je pohybové, ktoré vychádza z potreby vykonávať konkrétnu činnosť. Vo všeobecnosti platí, že tento typ je zároveň najúčinnejší, nakoľko ľudská pamäť za bežných okolností funguje na základe intenzity priradenej emocionálnej stopy. To znamená, že to čo v nás vyvolá najsilnejšie emócie, či už pozitívne alebo negatívne, si pamätáme omnoho silnejšie a ľahšie si to pripomenieme. V tomto smere má základné postavenie úspech alebo neúspech pri výkone činnosti, ktorý spravidla sprevádza radosť, hnev, smútok alebo podobná emócia.
Skúste si prečítať kapitolu z knihy a ďalšiu čítajte nahlas, ak si z druhej kapitoly budete pamätať lepšie, tak pravdepodobne nie ste vizuálny typ.
Kedy sa oplatí investovať do vzdelávania formou kurzu
Vzdelávanie formou tréningov alebo organizovaných foriem, napr. školení je väčšinou finančne náročnejšie a preto je potrebné zvážiť, či sa oplatí na tomto type vzdelávania zúčastniť. Otázky, ktoré by ste si mali zodpovedať pred vydaním finančných prostriedkov sú nasledovné:
- Je toto oblasť, ktorej sa chcem venovať?
- Mám základné povedomie o problematike?
- Potrebujem potvrdenie o mojich znalostiach v tejto oblasti?
- Chcem sa vzdelávať v komplikovanejšej oblasti?
Toto sú základné otázky, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ako prvé si ujasnite, či sa orientujete na správny smer. Či sa nejedná iba o trendovú záležitosť alebo niečo, čo sa Vám vždy zdalo sympatické alebo podobný dôvod. V tomto smere si stačí prejsť aspoň nejaké základné informácie k danej problematike osamote.
Touto formou si overíte, či je Váš záujem stabilnejší a zároveň vyriešite problém číslo dva a to sú základné informácie. Väčšina kurzov alebo tréningov, na ktoré by ste sa mohli prihlásiť, bude mať zastúpenie začiatočníkov, ale aj skúsenejších účastníkov. Ak by ste nemali základné znalosti z problematiky, tak sa Vám môže stať, že sa takpovediac stratíte počas výkladu alebo Vám uniknú podstatné informácie, ale v každom prípade nevyťažíte z účasti na tréningu maximum. Ak si nie ste istý svojimi znalosťami tak sa radšej orientujte priamo na kurzy, ktoré sú jasne nastavené pre začiatočníkov.
Ďalšou otázkou je potreba dokladu o znalostiach, to jest osvedčenie alebo certifikát. Ak sa rozhodujete o zmene kariérneho smeru alebo by ste radi využili svoje znalosti aj v práci, tak je pre Vás jednoznačne výhodou možnosť certifikovaného vzdelávania. Najjednoduchší príklad je účtovníctvo, kedy majú znalosti omnoho väčšiu váhu ak boli nadobudnuté formou kurzu oproti nezdokladovanému nadobudnutiu týchto vedomostí.
Na záver zvážte náročnosť oblasti, v ktorej sa chcete rozvíjať. Ak sa jedná o náročnejšiu problematiku, kde sú napríklad potrebné nielen vedomosti, ale aj zručnosti, tak tréning je určite výhodnejšou formou. Profesionálny lektor Vás dokáže nasmerovať správnym smerom na ďalší rozvoj a poskytnúť Vám neoceniteľné rady pre začiatok Vašej kariéry alebo pre vyhľadávanie budúcich zdrojov, ktoré môžete využiť pri prehlbovaní znalostí.
Pri tréningoch si vyberajte nielen podľa ceny, ale aj podľa obsahu. Nezameriavajte sa na drahé kurzy, ktoré sú väčšinou úzko špecializované a podrobne si prečítajte obsah kurzu. Ak tam bude neznámy termín, tak si ho vyhľadajte ešte pred účasťou na tréningu.
Autor: Kamil Štaffa