Dôležitosť celoživotného vzdelávania

Dôležitosť celoživotného vzdelávania„Pokiaľ sa nezastavíte, nezáleží na tom ako pomaly idete.”  Konfucius

Pevne verím, že nikto z Vás sa v tomto okamihu nezačal pomaly prechádzať po izbe, aby aspoň pomaly išiel. Týmto smerom som naozaj nikoho nechcel motivovať. Naopak skúste si nájsť chvíľku, sadnúť si a nájdite si odpoveď na jednu jednoduchú otázku:

  • Čo nové som sa naučil za posledný deň? Týždeň? Mesiac?

Ak musíte premýšľať dlhšie ako pár sekúnd, aby ste našli aspoň niečo, čo ste sa naučili, tak buďte k sebe úprimný a priznajte si, že to je nič. Nemusíte sa cítiť nepríjemne, skrátka patríte do veľkej skupiny ľudí, ktorí sa rozhodli stagnovať. Toto rozhodnutie robí každý z nás a čoraz väčšia časť populácie si volí práve túto cestu, pretože to je jednoduchšie. Nemusíte nič robiť ani riešiť, nemusíte sa namáhať a môžete spokojne žiť. Teraz sa skúste na chvíľku zamyslieť, čo by sa zmenilo vo Vašom živote, keby ste niečo nové učili každý deň? Boli by ste šťastnejší? Úspešnejší? Múdrejší?

Odpoveď znie áno na všetky otázky. Už Konfucius vedel, že by sme sa mali každý deň naučiť niečo nové, aby náš mozog nezlenivel a mohli sme využívať jeho plný potenciál. Pre jednoduchšie pochopenie si predstavte záhradu, o ktorú sa nikto nestará, neseká ju ani nepolieva. Ako dopadne? Bude z nej džungľa. Možno pekná, ale skúste v nej nájsť nožnice, ktoré ste tam minulý rok nechali. Potrvá Vám to večnosť, ak ich vôbec nájdete. Mozog funguje rovnako až na to, že je omnoho rozsiahlejší, pretože musí obsiahnuť všetky druhy vedomostí, ktoré je možné sa naučiť. Každý z nás má vychodené určité chodníčky v tomto labyrinte, aby mohol každý deň fungovať. Napríklad rozloženie nábytku v byte a podobne. Tieto chodníčky sú často udržiavané a poriadne vyšliapané, takže na nich tak skoro nič nevyrastie. Stalo sa Vám už niekedy, že ste si nevedeli spomenúť kam ste položili napríklad ovládač od televízora alebo okuliare? To už na Vašu vyšliapanú cestičku zaútočili ostatné rastliny.

Každá naša vychodená cestička predstavuje jednu z možných diskusných tém, keďže je to oblasť, o ktorej máme väčšie množstvo poznatkov. Koľko rôznych tém viete ponúknuť Vašim komunikačným partnerom? Nie je to smutné, keď je toto číslo iba jednociferné? [more…]

Čo s útočnými rastlinami

Skúšali ste už niekedy preseknúť strom tupou sekerou? Odstrihnúť hrubšiu rastlinu tupými nožnicami? Nie je prekvapením, že to ide zle. Tak prečo nás prekvapuje, že keď po našom mozgu zrazu chceme niečo, čo bežne nerobí, ako napríklad spočítať cenu nákupu, tak to dokáže iba s veľkými problémami a často nepresne? Odpoveď je jednoduchá, kedysi sme vedeli počítať výborne, ale potom sme nechali chodníček zarásť a teraz keď zase potrebujeme použiť matematiku, tak sa musíme najprv predrať cez kilometre džungle.

Stalo sa Vám už niekedy niečo potrebné? Napríklad spomenúť si ako odvetiť niekomu, kto Vás oslovil v cudzom jazyku, ktorý ste kedysi plynulo ovládali? O koľko lepšie by sa presekávala cestička s motorovou kosačkou? Aj to sa dá. Stačí trénovať mozog alebo v našom príklade brúsiť a dopĺňať nádržku kosačky. Vždy keď sa naučíte niečo nové, tak je potrebné túto vedomosť niekam uložiť do našej džungle. Preto napríklad po dlhšej pauze majú ľudia problémy učiť sa niečo nové, napríklad nový software alebo výrobný postup. Čím častejšie si budete osvojovať nové vedomosti, tak tým ľahšie Vám to pôjde, pretože už budete mať časť cesty skrz džungľu presekanú a bude sa čím ďalej tým viac podobať na upravenú záhradu, kde vždy nájdete všetko potrebné.

Popri učení sa zároveň zlepšuje aj pamäť, takže si pamätáte viac než pred tým ako ste s učením začali.

Kedy by som mal začať?

Ako by ste postupovali pri neudržiavanej záhrade? Nemá zmysel čakať výrazne dlhšie na to, že sa záhrada sama poseká. Samozrejme, že nemusíte začínať sekať v najväčších mrazoch alebo keď sa práve blíži hurikán. V tomto prípade by Vaša práca bola trochu zbytočná. Rovnako to je aj v prípade, že sa aktuálne nachádzate v komplikovanej situácii a nemáte čas ani energiu venovať sa ničomu okrem bežnej rutiny.

Aj v takejto situácii sa pokúste zamyslieť nad tým koľko voľného času máte denne? Aj keby to boli napríklad iba dve minúty, tak si môžete každý deň pripomenúť jedno slovo z cudzieho jazyka alebo prečítať pár strán z náročnejšej knihy. Akýkoľvek malý krok Vás priblíži k tomu, aby ste si vyčistili svoju záhradu. Ak si nedokážete nájsť čas ani pár minút denne, tak si skúste prečítať niečo o manažmente času, pretože pravdepodobne máte veľký problém s plánovaním a využívaním Vášho času.

Čo do veku záhrady majú určitú výhodu tie mladšie, ktoré ešte nemali toľko času, aby zarástli. Na druhú stranu sa musia učiť mnohé veci ako úplne nové, takže musia nielen vyčistiť cestičku, ale aj zasadiť a polievať. Naopak starší ľudia majú už veľa životných skúseností, od ktorých sa môžu odraziť a učenie im ide ľahšie. Napriek určitým rozdielom by sa každý mal snažiť o vyčistenie svojej záhradky. Učenie nám môže pomôcť:

  • Nájsť skrytý talent
  • Zabrániť mozgovým ochoreniam
  • Otvoriť nové možnosti
  • Spoznať samého seba
  • Zvýšiť životnú spokojnosť
  • Zlepšiť prekrvenie a fungovanie mozgu
  • Zvyšovať sebavedomie

Nestojí to aspoň za pokus?

Pre bližšie informácie k tomu, AKO ZAČAŤ SO VZDELÁVANÍM odporúčame rovnomenný článok na našom blogu.

Autor: Kamil Štaffa

 
Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>