Nezaspať na vavrínoch :)

Rozhovor s lektorkou účtovníctva Ing. Zitou Lacovou

Zvažujete prihlásiť sa na kurz, ale neviete, čo Vás tam čaká? Pozrite sa na priebeh kurzu očami lektora – človeka, ktorý Vás chce čo najviac naučiť.

Ako dlho učíte v Jaspise?

V septembri začína šiesty rok našej spolupráce.

Aké témy učíte v Jaspise?

Najčastejšie učím prípravný kurz – základy účtovníctva – je to také vstupné „kolo“ – zoznámenie sa s problematikou – prečo účtovať, vysvetliť dôležitosť správne vedeného účtovníctva, možno poopraviť názor majiteľov firiem o tom, že účtovník je len jeho nákladová položka – „trpený“ zamestnanec…

Potom je to rekvalifikačný kurz jednoduchého alebo podvojného účtovníctva.

Ako vyzerá Váš bežný pracovný týždeň?

Môj bežný pracovný týždeň? Keďže učím v denných kurzoch, mám o program postarané – pondelok, streda, piatok sú vyhradené pre klientov agentúry.

Ak neučím, som taká istá účtovníčka ako ktorákoľvek moja kolegyňa. Takže každý deň zvolím poradie dôležitosti prác, ktoré ma čakajú a s radosťou do toho…

Prečo ste sa dali na lektorovanie?

Vždy som túžila posunúť sa niekam ďalej. Pracovne mám dve lásky: účtovníctvo, ale aj kontakt a komunikáciu s ľuďmi. Stále som hľadala… Až som raz objavila pracovnú ponuku na lektorovanie účtovníctva vo vzdelávacej agentúre Jaspis. Tak som to skúsila… [more…]

Čo Vás na tom baví?

Ako som už povedala, mám veľmi rada prácu s ľuďmi. Tým, že klienti agentúry sú ľudia zrelí, ktorí vedia, čo chcú, moja práca je o to ľahšia… Veľmi ma teší, keď vidím, ako sa vyvíja ….. Na začiatku, keď kurz začne, sú plní očakávania, často aj neistoty, či problematiku zvládnu. Potom postupne, krok za krokom, chápu viac a viac, začínajú vidieť súvislosti, nadobúdajú zručnosť a majú radosť z toho, že to zvládajú… Často kladú otázky, a ak sa pýtajú na niečo, v čom nie som „doma“, vďaka nim si musím naštudovať problematiku… a tak spolu s nimi rastiem aj ja…

Spomínate si na svoj prvý kurz?

Celkom zreteľne. Mala som úžasnú bázeň. Nie je ľahké postaviť sa pred ľudí, ktorí od vás očakávajú profesionalitu. Pripomínam, som „len“ účtovníčka. Takže môj prvý kurz: V predvečer mojej „premiéry“ som bola na prípravnom kurze – základy účtovníctva – u kolegu – niekoľkoročného spolupracovníka agentúry. Videla som jeho profesionálny prístup… snáď som aj začala pochybovať. Potom sme sa chvíľu rozprávali a on mi povedal veľmi povzbudivé slová: „ Nebojte sa, vy to zvládnete!“ A tak som na druhý deň učila jednoduché účtovníctvo. Neviem, kto mal z toho kurzu väčší strach. Či klienti, ktorí sa chceli niečo naučiť alebo ja. Mala som trému, ale spoločne sme to zvládli.

Ktorá téma sa Vám najťažšie učí?

Asi tá, z ktorej nemám praktické skúsenosti. Veľmi rada totiž na kurzoch používam príklady z praxe. Pretože aj ja lepšie pochopím akúkoľvek tému, ak prednášajúci použije príklad…

Čo by ste odporučili začínajúcim účtovníkom?

Ťažká otázka. Na jednej strane je treba mať odvahu ísť do toho. Na druhej strane je dôležité uvedomiť si, že naša práca vyžaduje neustále sa vzdelávať.

Aké najčastejšie chyby robia účastníci kurzov? Čo by ste im odporučili?

Nových informácií, ktoré sa dozvedajú, je často príliš veľa. Snažím sa preto našim klientom neustále opakovať, že ak čomukoľvek nerozumejú, treba sa pýtať. Pri tejto práci je potrebná spätná väzba. Ak nepostrehnem, že má niekto problém a on sa neozve, zmešká vlak… Potom je to pre neho o to ťažšie…

Priala by som sebe aj im, aby našli odvahu a žiadali vysvetlenie od lektora. Pretože nie je nič horšie, ak z nejakého dôvodu požiadajú o vysvetlenie problematiky niekoho iného. Nie pre moje ego, ale preto, že každý máme svoj systém, svoj slovník, svoj spôsob… Napokon, ak dostane takýto klient dve rôzne podania, neuľahčí si to…

Čo by ste poradili niekomu, kto sa chce naučiť účtovať – okrem absolvovania kurzu?

Obdivujem všetkých samoukov! Napriek tomu často sa stretávam s tým, že prídu na kurz klienti, ktorí hovoria: Účtovanie mám prednastavené, ale chcem rozumieť tomu, čo robím a prečo to tak robím… a to je dobre! No a čo po absolvovaní kurz? Najlepšie je dostať príležitosť v praxi. Samozrejme nedá sa absolvovať kurz a myslieť si, „som hotový účtovník“. Ja mám pocit, že čím viac do tajov svojej práce vnikám, tým viac vidím, čo všetko ešte neviem…

Odporučíte čitateľom ďalšie vzdelávanie?

Jednoznačne! Účtovník nemôže „zaspať na vavrínoch“. Neustále sa meniaca legislatíva nás „udržiava v kondícii“… často hovorím klientom, že je lepšie „obetovať“ napr. jeden celý deň na účasť na nejakom užitočnom seminári, ako hľadať si počas pracovného dňa priestor na samoštúdium zákona. Mnohokrát sa stáva, že si človek vysvetlí zákon inak, ako v skutočnosti platí. Na seminároch majú tiež možnosť pýtať sa, dať si vysvetliť to, čomu nerozumejú.

Ďakujeme za rozhovor!

 

 

 
Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>