Ako začať so vzdelávaním

Ako začať so vzdelávaním? „Začiatok je polovica z urobeného.“  Anonym

V predchádzajúcom článku (Dôležitosť celoživotného vzdelávania) sme si už vysvetlili, prečo je potrebné sa vzdelávať neustále, aj keď iba pomaly. Teraz by sme sa mohli zamyslieť nad tým, čo je v súčasnej elektronickej dobe veľký problém a to otázka: „Čo sa mám vlastne učiť?“

Odpoveď je na začiatok jednoduchá. Robte  to, čo Vás baví. To znamená, venujte sa tomu, čo Vás zaujíma. Čokoľvek, čo pre Vás má vnútornú hodnotu, či už z pohľadu záujmu alebo využiteľnosti, napríklad  sa naučíte novú  metodiku, ktorú budete môcť uplatniť v práci. Jediné o čo v začiatkoch učenia ide, je motivácia. Niečo náročné a bez okamžitého efektu by nás mohlo rýchlo začať nudiť. Napríklad ak sa začnete hneď na začiatku venovať teoretickej fyzike, tak je pravdepodobné, že to po pár dňoch buď vzdáte alebo budete ešte zmätenejší ako predtým. Určite ale nebudete oveľa múdrejší.

Ak Vás ani po dlhšom rozmýšľaní nič nenapadá, tak môžete skúsiť niečo, čo Vás bavilo ešte v detských rokoch. Veľmi často sú schopnosti naučené dávnejšie v minulosti jednoducho obnoviteľné a Vy zrazu môžete zistiť, že po krátkom osviežení ešte stále viete vyšívať alebo hrať na gitare. Prekvapíte svojich známych a budete kvalitnejšie využívať svoj čas ako iba sedením pri televízore.

Nájdite spôsob ako zarábať na svojom hobby a už nikdy nebudete musieť pracovať. [more…]

Hierarchia užitočných vedomostí

Ak by ste sa chceli rozvíjať ekonomicky využiteľným smerom, tak existuje určitá postupnosť, podľa ktorej sa môžete riadiť. Veľmi záleží na tom, čomu by ste sa chceli venovať. Je veľký rozdiel či napríklad chcete zvýšiť svoju kvalifikáciu alebo chcete zmeniť svoje kariérne zameranie.

V prvom rade si definujeme svoj počiatočný stav. Aké sú Vaše jazykové a počítačové znalosti? Obe tieto otázky sú dôležité hlavne kvôli možnosti získavania nových informácií. V prípade, že viete pracovať s internetom a máte obstojnú znalosť anglického jazyka, tak Vaše možnosti vzdelávania sú prakticky neobmedzené. Existujú stránky, na ktorých môžete študovať pod vedením profesorov z Harvardu, Berkeley, Oxfordu a ďalších známych univerzít z celého sveta. Ak týmito vedomosťami neovplývate, tak nemusíte zúfať. Existujú aj iné možnosti ako získavať nové informácie. Počuli ste už o knižniciach?

Aj keď sa to niektorým čitateľom bude zdať zvláštne, tak knižnice skutočne evidujú aj iné knihy ako detektívky alebo červenú knižnicu. Existujú dokonca špecializované odborné knižnice, ktoré sa venujú prioritne tomuto druhu literatúry a beletriu by ste v nich hľadali márne. Tu máte možnosť získať podrobnejšie informácie o rozmanitých oblastiach. Predtým ako si vyberiete knihu sa však zamyslite nad svojimi vlastnými schopnosťami vo vybranej téme. Napríklad ak by som sa teraz chcel naučiť hrať na gitaru, tak nemá zmysel, aby som začal hneď trénovať konkrétne pesničky, keď ešte ani neviem ako mám gitaru vlastne držať. Takže najprv sa zameriam na to, aby som ovládol základy a potom sa môžem vrhnúť na zložitejšie prvky. Takto je nutné postupovať vo všetkom. Ak sa bez prípravy vrhnete na komplikované odborné publikácie, tak im s veľkou pravdepodobnosťou nebudete rozumieť a Vaša motivácia prudko poklesne a spolu s ňou aj vzdelávací efekt.

Postupnosť, ktorú sme spomínali už vyššie, je nasledovná:

  • Koníček: najprv začnite niečím, čo je Vám blízke a máte s tým skúsenosť, takže aj poznáte základné postupy alebo terminológiu, máte sa od čoho odraziť a zároveň viete reálne zhodnotiť svoje schopnosti v tejto oblasti
  • Novinka: následne môžete vyskúšať niečo úplne nové, o čom ste možno iba počuli alebo Vás to vždy zaujímalo. V tomto bode  sa už môžu nachádzať aj napríklad jazyky alebo vedomosti potrebné pre výkon iného povolania ako aktuálne zastávate.
  • Potrebné: ak úspešne absolvujete vzdelávanie v úvodných dvoch bodoch, tak ste pripravený sa vrhnúť na učenie niečoho, o čom viete, že by Vám to prospelo, ale Vaša motivácia nebola príliš vysoká, pretože to pre Vás nie je zaujímavé. V tomto štádiu už je Váš mozog schopný prijímať aj menej zaujímavé údaje a adekvátnym spôsobom  ich spracuje tak, aby ste ich vedeli používať.

Pre udržanie motivácie môžete aj jednotlivé oblasti striedať tak, aby ste sa napríklad po každej potrebnej vedomosti učili dve, ktoré Vás zaujímajú omnoho viac. Takýmto spôsobom pre Vás bude učenie stále príjemnou kratochvíľou.

Ako si zvoliť správnu formu vzdelávania sa dočítate v nasledujúcom článku na našom blogu  (AKO SI VYBRAŤ…)

 Autor: Kamil Štaffa

 
Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>